Reklamlar

Koronavirüs’te kan grubunun etkisi

Kan grubuyla koronavirüs ilişkisine dair açıklamalardan birisi de Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Profesör Doktor Ateş Kara’dan gelmişti. Kan grubuna göre bulaş oranı ile ilgili olarak şu sözleri aktardı:

“Buna yönelik iki büyük çalışma çıktı. Bu çalışmalarda belirli kan gruplarının biraz daha hastalığı kolay aldığı ve ağır geçirebilecekleri yönünde iddia ortaya çıktı. Diğer çalışma sadece corona virüsün kolay vücuda alındığını gösterdi.

Özellikle ‘A’ kan grubunun riskinin yüksek olduğunu, ‘0’ grubunun riskinin düşük olduğu veriler geldi. Bu olabilir mi? Baktığınız zaman şöyle değerlendirmek lazım: Kan grubunu gösteren yapılarda aslında hücrelerin yüzeyindeki aynen bu corona virüsün vücuda girmesi için kullandığı ‘kapı’ diyoruz. Videoyu Oynat Onun gibi ama onunla çok ilişkili değil. Vücudun hücrelerinde ve belirli hücrelerinin üzerinde bulunan yapılar.Bunların gelişmesinde yaşadıkları süreçte virüsün hücre içine girdiğindeki süreci bir miktar yansıtıyor. O bakımdan ilişkili olabilme ihtimali var. Bu çalışmalarda eldeki verilere bakıldı. Kaç kişi hastalanıyor, o hastalananlar arasında kan gruplarına bakılarak değerlendirildi. Bu çalışmalar hata olabilecek çalışmalar ama bugün için öyle bir veri sunuyorlar. Bizim ‘A grubundaki kişiler hastalığı çok daha kolay alıyor ve daha ağır geçiriyor’ dememiz için biraz daha detaylanması lazım.” ifadelerini kullanmıştı.

Bu konuda çeşitli istatistikler ve araştırmalar mevcut olsa da uzmanlar Tıp Bilimi için yeterli olmadığını dile getiriyor. Tıp Biliminde anlam ifade edebilmesi adına farklı araştırma yöntemlerinin de ele alınması gerektiği vurgulanıyor.
Reklamlar
loading...
28 Eylül 2020
Reklamlar