Kanal İstanbul'un Altından ABD Projesi Çıktı

86 izlenme25 Aralık 2019
Reklamlar
Türkiye "Kanal İstanbul" konusunu tartışmaya devam ederken, sosyal medyada dolaşan bir video gündem oldu.

2013 yılında hayatını kaybeden araştırmacı yazar Aytunç Altındal'ın 2006 yılında katıldığı bir programdaki sözlerinin yer aldığı video, sosyal medyada çokça paylaşıldı.

"MEVCUT MONTRÖ YASALARINA GÖRE..."
Söz konusu videoda; ABD eski Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın, dönemin Başbakanı Erdoğan, dönemin Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ve dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüşmelerini ele alan Aytunç Altındal, Condoleezza Rice'ın Türkiye'ye neden geldiğine dönük dikkat çeken ifadeler kullanıyor.

"Mevcut Montrö yasalarına göre, boğazlar üzerinde Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenlik hakları var" diyerek Montrö Boğazlar anlaşmasını hatırlatan Altındal, Rice'ın Türkiye'ye gelmesindeki amacın, ABD'nin Karadeniz'e çıkma isteğine vurgu yapıyor.

Altındal, "Türk basınında ne hikmetse yer verilmeyen fakat muhtemelen yarın veya en geç öbür gün Condoleezza Rice'ın açıklayacağı başka bir olay var. Bu geliş gidişler için de bundan hiç söz edilmiyor. Nedir o? Amerikan Deniz Kuvvetleri Donanması’nın Karadeniz’e çıkma isteği var. Ve bu bizim Montrö anlaşmamızın 11 ve 12. Maddeleri ihlal edildiği takdirde çıkabilir. Demek k, Montrö gündemde…" derken, "Ve diyor ki Amerika, Benim Akdeniz’deki donanmamı ben Karadeniz’e çıkaracağım, bana izin vereceksin diyor Türkiye’ye. Condoleezza Rice, bunu hükümete bildirmiştir. İlk kez biz bu programda söylemiş olalım" diye belirtiyor.

Söz konusu video, sosyal medyada "Kanal İstanbul"un temelinin yıllar önce atıldığı yorumlarına neden olurken, yine video sonrası, "Kanal İstanbul"un altından ABD projesinin çıktığına dair yorumlar yapıldı.
loading...

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Muharrem İnce, Kılıçdaroğlu'na Yapılan Saldırıya Sert Tepki TÜRKİYE'DE KIRMIZI ALARM VERİLDİ! SINIR KAPILARI KAPATILDI! Gölbaşı Adayından MANSUR YAVAŞ'A TAM DESTEK!.. Ekrem İmamoğlu’ndan yeni anket açıklaması: Hiç bu kadar…

Bakmadan Geçme!

KAPAT
Muğla'da Vatandaşlar Büyük Korku Ve Panik Yaşadı