Görüntüler Düştü 'Ters Köşe'

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ekonominin yüzde 21.7 büyüdüğüne ilişkin açıklama yapmıştı. CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Şanlıurfa'da açılan bir iş ilanına başvuran kişi sayısının 10 bin olduğunu açıkladı.

6 KİŞİLİK İŞ İÇİN 10 BİN BAŞVURU
CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, TÜİK tarafından açıklanan ekonominin yüzde 21.7 büyüdüğüne ilişkin verilere, Şanlıurfa’da Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün İŞKUR üzerinden alacağı 6 kişilik temizlikçi kadrosuna 10 bin kişi başvurduğunu gösteren listeyi yayınlayarak tepki gösterdi. Tanal, “Külahıma anlatın! Büyüyen torpilli yandaşlar, rantiyeciler, garantici müteahhitlerdir. Vatandaş ise fakirliğin dibini görüyor, işsizlikten kırılıyor” dedi. CHP’li Mahmut Tanal’ın, TÜİK’in büyüme rakamlarına ilişkin yaptığı açıklamaya sosyal medya üzerinden şu sözlerle tepki gösterdi:

KÜLAHIMA ANLAT’
“Neymiş, ekonomimiz yüzde 21.7 büyümüş!
Külahıma anlatın! Büyüyen torpilli yandaşlar, rantiyeciler, garantici müteahhitlerdir. Vatandaş ise fakirliğin dibini görüyor, işsizlikten kırılıyor. İşte bakın Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Şanlıurfa’daki taşra teşkilatına 6 temizlikçi alınacak. Başvuran sayısı ise yaklaşık 10 bin (9972). 4 kişi de alımda öncelikli olduğu için elde kaldı: 2.Yani Şanlıurfa’da 2 kişilik temizlikçi kadrosu için 10 bin kişi başvurdu. Bu mu büyüme?”

‘VATANDAŞ AŞ İŞ EKMEK DERDİNDE, AYRIMCILIK YAPMAYIN’

Bazı adayların da başvuru yapmaktan vazgeçtiğini öğrendik. Neden başvurmadıklarının gerekçesini sorduğumuzda ise hepinizin tahmin ettiği cevabı aldık. Zaten 6 kişilik kontenjanda cinsiyet “Erkek” olarak belirtilmiş. Yani kadınlar başvuramadı. Cinsiyet ayrımı olmasaydı, başvuru sayısını o zaman düşünün ne kadar olurdu. Bu arada personel alım kontenjanlarını ‘erkek’ ve ‘kadın’ olarak ayırmak, cinsiyetçiliktir. İş Kanunu’nda cinsiyete dayalı ayrım yapılamayacağının altı çizilmektedir. Anayasamızın eşitlik ilkesine de aykırı davranılıyor. Kamu eliyle cinsiyet ayrımcılığı yapılıyor. Ayrımcılık, TCK’nın 122. maddesine göre suçtur.”

Kaynak: Ajanslar/ Yeniçağ
Reklamlar