Reklamlar

Araştırmalar Kovid 19’un yeni özelliğini ortaya çıkardı

Covid-19 tüm dünyada can almaya maalesef devam ediyor. Yaşamını yitiren insan sayısı 1 milyona adım adım yaklaşmakta. İkinci dalga bir çok ülkenin korkusu haline geldi. ABD’de ki bir çalışmada çarpıcı gelişmeleri beraberinde getirdi.

ABD’de Houston şehrinde bilim adamları, kentte ki Covid-19 pandemisinde 2 ayrı dönem içerisinde yayılan koronavirüs örneklerini kıyasladı. Araştırmalarda çarpıcı sonuçlar kaydedildi. Şehirde yayılmakta olan koronanın geçen süre içerisinde daha bulaşıcı bir hal aldığı tespit edildi.

ARAŞTIRMADA KORONAVİRÜSÜN MUTASYON GEÇİRDİĞİ TESPİT EDİLDİBu araştırma bir ilki de taşıyor aynı zamanda. Büyük bir kent içerisinde yayılmakta olan Kovid-19’un 2 ayrı dalga esnasındaki halinin incelenmesi açısından ilk olma özelliğini taşımakta. 7 milyon insanın yaşadığı Houston kentinde salgının ilk görüldüğü andan bu yana 5 bin virüs genomu masaya yatırıldı. Şehirde 2. dalgada görülmekte olan virüsün tamamına yakının mutasyona uğradığı görüldü.

ARTIK DAHA BULAŞICI

Araştırma itibariyle kentte son dönemde yayılan koronavirüsün, hücrelere bağlanarak insanları enfekte etmek için kullandığı ‘iğne’lerinin sayısı yükselmiş olarak göründü. Araştırmacılar, kentte virüsün bu türünün hakim hale geldiğini ve bu sayede bulaşıcılığının yükseldiğini dile getirdi. Bu sebep ile, son dönemdeki hastaların viral yükünün ciddi oranda arttığı da bildirildi. Yanı sıra, araştırmada ‘virüsün bu mutasyon sebebiyle daha öldürücü hale geldiğine’ dair herhangi bir bulgu net değil. Araştırmacılar, mutasyonun Kovid-19 hastalığının şiddetini artırdığına dair yeterli kanıt bulunmadığını aktardı.
Reklamlar
loading...
28 Eylül 2020
Reklamlar